Domowe oczyszacze powietrza

„Oczyszczacze powietrza są skutecznym pomocnikiem w pomieszczeniach z większą ilością kurzu i innych zanieczyszczeń. Poprawiają jakość powietrza i nadają się zwłaszcza dla alergików.”

bad-smellsJeśli kiedyś badałeś ofertę oczyszczaczy, to prawdopodobnie nie ominęły Cię takie informacje. Łatwo jednak się pogubić w przypływie informacji, danych technicznych i różnych nazw. Dlatego spróbujemy przedstawić w tym artykule informacje o podstawowych zagadnieniach.

Warstwy

Pierwszy problem może wystąpić zaraz na początku, kiedy sprzedawca podaje informacje o zawartych w jego produkcie warstwach. Można się spotkać z następującymi typami:

  • Filtr wstępny służy do wydłużenia czasu używania filtru HEPA. Jest umieszczony przed nim, aby zatrzymał duże cząstki kurzu. Jest rekomendowany, w przypadku zwierząt domowych często zrzucających sierść.
  • Filtr HEPA należy do najskuteczniejszych filtrów. Zatrzymuje kurz i zanieczyszczenia, takie jak np. pyły, alergeny i dym papierosowy ze skutecznością 99,97%. Pomaga więc głównie osobom cierpiącym na alergie, zatkany nos, częsty kaszel, kichanie i astmę. Wszystkie takie zanieczyszczenia potrafi wchłonąć od wielkości 0,3 mikrona (mikrometr = jedna tysięczna milimetra). Mógł by więc dać sobie radę także z większymi cząstkami, ale kosztem większego zatkania i następnie szybszej wymiany. To jest przyczyną, dlaczego w urządzeniu znajduje się bezpośrednio za filtrem wstępnym.
  • Węglowy filtr uzupełnia trio: filtr wstępny - filtr HEPA - filtr węglowy. Jego główną funkcją jest usuwanie zapachów, zanieczyszczeń gazowych i ciekłych chemikaliów.
  • Lampa UV za pomocą promieniowania podczerwonego sterylizuje powietrze i usuwa z niego wszelkie zanieczyszczenia pochodzenia organicznego, takie jak wirusy, bakterie, grzyby itd. Jest umieszczona w wewnątrz oczyszczacza powietrza, nie potrzeba zatem bać się uników promieniowania i negatywnych oddziaływań.
  • Generator jonów ujemnych zwiększa wydajność i skuteczność oczyszczaczy powietrza. Oprócz tego ujemne jony odświeżają powietrze, zmniejszając w ten sposób zmęczenie, stres, mają nawet pozytywny wpływ na drogi oddechowe.
 
Przestrzeń
Jeśli orientujesz się już w warstwach, w jakie zwykle wyposażone są oczyszczacze powietrza, to kolejnym obszarem zainteresowania powinno być pytanie, czy wybrany oczyszczacz powietrza potrafi skutecznie filtrować daną przestrzeń. Na to pytanie odpowie wielkość CADR, która określa ilość oczyszczonego powietrza. Wynik jest podawany w stopach sześciennych za minutę. Jeśli zatem cierpisz na alergię albo nie możesz pozbyć się zapachu dymu, wybierz oczyszczacz powietrza z jak największą liczbą CADR. W przypadku mniejszych problemów i średniej wielkości pomieszczeń, wystarczyć będą klasyczne produkty oferowane na rynku, z CADR koło 50 m3/h.

H96372855954943e08aac958e780cb019WOzonowy oczyszczacz powietrza

Jeśli spotkałeś się już z tym typem oczyszczacza powietrza, to przypuszczamy, że pierwsza reakcja po przeczytaniu słowa ozon były negatywna. Ozon jest przy tym często stosowany do oczyszczania powietrza w niektórych przychodniach lekarskich, restauracjach i innych obiektach branży spożywczej. Pomaga bowiem w usuwaniu grzybów, pleśni, bakterii i wirusów w powietrzu. W takich przypadkach, ponieważ chodzi o duże przestrzenie, po sterylizacji pomieszczenia należy wywietrzyć, a podczas jej realizacji jest zalecane, aby ludzie byli w grupach.

W przypadku zakupu mniejszej wersji ozonowego oczyszczacza powietrza, niebezpieczeństwo powstania problemów z oddychaniem jest niskie.

REKOMENDUJEMY jednak zachowanie ostrożności podczas sterylizacji i używania tego aparatu w pomieszczeniach, gdzie w pobliżu nie występuje żadne zwierzę, osoba albo roślina, a po aplikacji wywietrzenie.

Na podstawie powyższych informacji zalecamy zakup ozonowego oczyszczacza powietrza do czasowego oczyszczania powietrza w domu. W miejscach takich jak np. kuchnia, toaleta albo np. także lodówka. Natomiast do bieżącego oczyszczania powietrza w domu lepszym rozwiązaniem jest oczyszczacz powietrza wyposażony w więcej filtrów, które codziennie pomogą zwiększyć jakość i komfort twojego domu.